Glükoosamiin (glucosamine)

Mis on glükosamiin?

Glükosamiin (glucosamine) on looduslik ühend, mida leidub kõhres ehk tugevas koes, mis pehmendab liigeseid. Toidulisandina kogutakse looduslik glükoosamiin peamiselt merekarpide kestadest või valmistatakse hoopis laboris. Inimesed kasutavad glükoosamiin sulfaati peamiselt suu kaudu võetava ravimina, et ravida valulikku seisundit, mis on põhjustatud põletikust ja võimalikust kõhre kadumisest liigestes  ehk haiguse nimega osteoartriit vastu.

Filtrid
Komplektid
Hind
   
Kaubamärgid
Toidulisandi vorm

Glükosamiini (glucosamine) peamised looduslikud toiduallikad puuduvad, seega pead seda organismi saama toidulisanditest. Parim glükosamiin toidulisand on valmistatud kitiinist, krevettide, homaaride ja krabide kõvadest väliskestest. On olemas siiski ka glükosamiini vormid inimestele, kes on karploomade suhtes allergilised.

Glükosamiin võib vähendada põletikku

Glükosamiini kasutatakse sageli lisandina erinevate põletikuliste seisundite sümptomite raviks. Kuigi glükosamiini mehhanismid ja kõik glükosamiini kõrvalmõjud pole endiselt väga hästi mõistetavad, näib see liigestes kergesti põletikku vähendavat.

Ühes uuringus alandas 1500mg glükosamiin vesinikkloriidi pluss 1200mg kondroitiinsulfaadi võtmine 28 päeva jooksul päevas süstemaatilise põletiku biomarkeri taset 23% võrreldes platseeboga. Nagu enamik teisi glükosamiini uuringuid, täiendati seda uuringut samaaegselt kondroitiiniga ehk oma toimelt glükosamiiniga sarnase ühendiga. Samuti osaleb glükosamiin liigestele terve kõhre tootmises ja säilitamises.

Kuigi on näidatud, et glükosamiin ja kondroitiin vähendavad süstemaatilist põletikku, pole teada, kas neil on ka lokaalne põletikuvastane toime. Huvitaval kombel on glükosamiini põletikuvastast toimet seostatud ka väiksema riskiga haigestuda põletikust tingitud seisunditesse, nagu 2. tüüpi diabeet. Siiski on ka siin vaja rohkem uuringuid, et paremini mõista, kuidas glükosamiin võib aidata sinu kehas põletikku vähendada.

Glükosamiin toetab terveid liigeseid

Glükosamiin esineb sinu kehas ka loomulikult. Selle üks peamisi ülesandeid on toetada liigesekõhre, ehk teatud tüüpi sileda valge koe tervist, mis katab sinu luude otsad, kus need omavahel kokku puutuvad, moodustades liigeseid. Koos määrdevedelikuga, mida nimetatakse sünoviaalvedelikuks, minimeerib glükosamiin liigesekõhre hõõrdumist ja võimaldab luudel üksteisega vabalt ja valutult liikuda. 

Täpsemalt arvatakse, et glükosamiin soodustab teatud keemiliste ühendite, sealhulgas kollageeni teket, mis on liigesekõhre ja sünoviaalvedeliku olulised struktuurikomponendid. Mõned uuringud näitavad, et glükosamiini toidulisandite võtmine võib kaitsta liigesekudet, vältides kõhre lagunemist, seda eriti sportlastel. On olemas uuringud, mis näitavad, et 1,5 kuni 3 grammi glükosamiini võtmine iga päev 3 kuu jooksul vähendas jalgpallurite ja professionaalsete ragbimängijate kõhre lagunemist märkimisväärselt.

Glükosamiini kasutamine

Glükosamiin on saadaval suukaudsete toidulisanditena glükoosamiin sulfaadi, glükoosamiin vesinikkloriidi ja n-atsetüülglükoosamiinina. Need tooted võivad olla tablettide, kapslite ja pulbrina. Glükosamiini kombineeritakse sageli kondroitiiniga ja mõnikord ka mangaaniga. Mangaan on luude normaalseks terviseks vajalik mikroelement. Glükoosamiin vesinikkloriid võib organismis kõige paremini imenduda. Glükosamiin on saadaval ka süstitava vormina ja n-atsetüül glükoosamiin on saadaval ka klistiirina.

Täiskasvanud kasutavad kõige sagedamini glükoosamiinsulfaati ja glükoosamiinvesinikkloriidi suu kaudu 1500mg päevas kuni 3 aasta jooksul. Samas on saadaval glükosamiin pulber ja tabletid kogusega 300mg, 400mg, 500mg, 600mg ja 1000mg. Räägi arstiga, et teada saada, milline annus võib konkreetse seisundi jaoks olla parim. Pea meeles, et toidulisandites kasutatav glükosamiin pärineb sageli karpide kestadest seega peaksid veenduma, et sul pole karploomade kestada suhtes allergiat.

Glükosamiini kasutatakse sageli luu- ja liigesehaiguste raviks

Glükosamiini toidulisandeid kasutatakse sageli erinevate luu- ja liigesehaiguste raviks. Enamik glükosamiini teaduslikke uuringuid on keskendunud ühe konkreetse vormi, mida nimetatakse glükoosamiinsulfaadiks, kasutamisele. Seda molekuli on hästi uuritud selle potentsiaali osas, mis võimaldab ravida osteoartriidi, reumatoidartriidi ja osteoporoosiga seotud sümptomeid ja nende haiguse progresseerumist.

Kokkuvõtteks glükosamiini kasutamisele

Glükosamiin, mida kehas looduslikult toodetakse, mängib kõhrekoe ehitamisel võtmerolli. See on sitke sidekude, mis pehmendab liigeseid. Mitmed teaduslikud uuringud näitavad, et glükosamiin võib olla osteoartriidi vastu tõhus ravi. Osteoartriit on teatud tüüpi artriit, mis tekib siis, kui kõhrekude laguneb ja kaob kas vigastuse või normaalse aja jooksul kulumise tõttu. Tavaliselt ilmneb see inimeste vananedes. Mõnedes uuringutes on glükosamiini toidulisandid vähendanud osteoartriidist põhjustatud liigesevalu. Kõik uuringud ei ole olnud siiski lõplikult tulemusi kinnitavad ja mitmed ei ole leidnud glükosamiini võtmisel erilist positiivset mõju. Ei ole selge, miks on uuringute tulemused vastuolulised. Kuid eksperdid ei oma ühist seisukohta selles osas, kas glükosamiin on osteoartriidi ravimisel kasulik või mitte.

Glükosamiini (glucosamine) võetakse sageli koos kondroitiiniga, teise toidulisandiga, mis arvatakse olevat tõhus osteoartriidi ravis. Nagu glükosamiinil nii on ka kondroitiinil uuringutes vastuolulised tulemused. Enamik uuringuid näitavad, et glükosamiini tuleks võtta 2 kuni 4 kuud, enne kui see on efektiivne, kuigi paranemine ja positiivsed muutused võivad ilmneda ka varem.