Liigestele toidulisandid

Toidulisandid, mis on liigestele kasulik

Paljud inimesed võtavad toidulisandeid, et toetada liigeste tervist. Mõned võtavad neid juba olemasoleva liigesevalu leevendamiseks, teised aga selleks, et üldse vältida valu tekkimist. Enamik liigestele mõeldud toidulisandeid vähendab põletikku või kaitseb liigeste kõhre, mis on materjal, mis jääb luude vahele ja ei lase neil liikumisel omavahel kokku hõõruda. Kõhred võivad aja jooksul kuluda, põhjustades sellega haigust nimega osteoartriit. Tegelikult on osteoartriit inimeste vananedes väga levinud valu ja liikumisvaegust tekitav allikas.

Filtrid
Kategooria
  • Kollageen (collagen)
  • Glükosamiin (glucosamine)
  • Kondroitiin
Komplektid
Hind
   
Kaubamärgid
Toidulisandi vorm
Kuva: 10 20 50 100

Igaüks, kes tunneb muret liigesevalu või liigeste tervise pärast, peaks täieliku ja täpse diagnoosi saamiseks pöörduma arsti poole. Sellegipoolest on võimalik soetada ka liigestele toidulisand, mis on liigestele hea ja aitab liigeseid tervena hoida.

Erinevad toidulisandid liigestele

Glükosamiin eksisteerib kehas liigeste kõhre loomuliku ehitusplokina. See on tavaline koostisosa paljudes erinevates tervete liigeste jaoks mõeldud toidulisandite segudes. Uuringud näitavad, et glükosamiin võib aidata teatud sümptomite, näiteks liigeste jäikuse korral, kuid see ei pruugi olla efektiivne teiste sümptomite puhul. Osaliselt on sellise ebakindluste põhjus see, et on olemas erinevat tüüpi glükosamiini. Liigesevalude toidulisandid sisaldavad tavaliselt glükoosamiinvesinikkloriidi ja glükoosamiinsulfaati.

Kondroitiin on veel üks kõhre ehitusplokk, mis võib soodustada liigeste tervislikku kasvu. Paljud toidulisandid sisaldavad glükosamiini koos kondroitiiniga liigeste tervise tagamiseks, kuna paljud usuvad, et need kaks ühendit võivad kõhre toetada koos. Kondroitiin ise võib olla tõhus mõnede osteoartriidi sümptomite korral. Kondroitiinil on võime valu vähendada ja võrreldes paljude teiste ravimitega on ka väiksem risk tõsiste kõrvaltoimete tekkeks. Seega kondroitiin on mõnel juhul parem pikaajaline valik.

Paljud teadlased on uurinud kurkumit ja selle ühendit kurkumiini. Kurkumiinil näib olevat tugev põletikuvastane toime, mis võib mõnel juhul aidata liigesevaluga seotud sümptomeid vähendada ja neid leevendada. On leitud, et päev umbes 1000 milligrammi kurkumiini võtmine võib aidata vähendada mõningaid sümptomeid, sealhulgas liigesevalu. Selle toime on sarnane käsimüügi mittesteroidsete põletikuvastaste ravimite, näiteks ibuprofeeniga. Paljud kurkumit sisaldavad toidulisandid sisaldavad lisaks ka musta pipart, mis võib aidata kehal kurkumit tõhusalt omastada ja kasutada.

Muud liigeste ravimeetodid

Isegi kui võtad toidulisandeid liigeste tervise tugevdamiseks või säilitamiseks on oluline kaaluda muid võimalusi liigeste tervise säilitamiseks. Tervislike liigeste tagamiseks on oluline ka mõõduka kehakaalu säilitamine, et vähendada liigeste koormust ja samuti regulaarne füüsiline treening, et tugevdada liigeseid toetavaid lihaseid. Proovi oma liigeste tugevdamiseks teha venitusi ja joogat, et suurendada liigeste paindlikkust ja liikumisulatust. Samuti võib hea tulemuse anda kuuma- või külmakottide kasutamine, et vähendada liigeste jäikust või valulikkust.

Alternatiivsed ravimeetodid, nagu massaaž või nõelravi, võivad osadel inimestel leevendada liigesevalu sümptomeid. Need ravimeetodid võivad aidata vähendada ka muid olulisi tegureid, näiteks stressi. D-vitamiin võib samuti olla kasulik liigesevalu leevendamisel.

Kas vitamiinid liigestele võivad leevendada liigesevalu?

D-vitamiin on toitaine, mis on luude tervise jaoks ülioluline. Mitmed uuringud näitavad, et madal D-vitamiini tase organismis võib põhjustada liigese- ja lihasvalu suurenemist. D-vitamiini vaegus võib mõjutada nii füüsilist kui ka vaimset tervist, kuid paljudel inimestel on selle tase madal, ilma et nad sellest arugi saaksid. D-vitamiini puuduse füüsilised sümptomid võivad hõlmata lihasvalu liigestes, sealhulgas reumatoidartriidi valu, mis esineb sageli põlvedes, jalgades ja puusades. Seega täiendav vitamiin liigestele võib kui mitte lahendada, siis kindlasti leevendada valutavate liigestega seotud probleeme.

D-vitamiin on toitaine, mis aitab reguleerida kaltsiumi kogust organismis. See vitamiin on luude tervise jaoks ülioluline. D-vitamiini puudus põhjustab luude pehmenemist ja nõrgenemist. Seda nimetatakse täiskasvanutel osteomalaatsiaks ja lastel rahhiidiks. Samuti võib piisav D-vitamiini kogus aidata vältida osteoporoosi, mis on veel üks luid nõrgestav seisund. Lisaks võib vitamiin mõjutada immuunsüsteemi ja aidata hallata autoimmuunseid haigusi.

Kuidas saada liigeste jaoks olulist D-vitamiini

Keha võib D-vitamiini toota päikesevalguse käes või saada D-vitamiini toidust. Palja nahaga päikese käes viibimisel suudab keha toota D-vitamiini ultraviolett-B valgusest. Kuigi päikesevalgus on suurepärane vitamiini tootmiseks võib liigne kokkupuude päikesega tekitada nahakahjustusi ja suurendada nahavähi riski. 

Kui päikese käes viibimine on keerulisem, näiteks talvekuudel, võib osutuda vajalikuks selle vitamiini hankimine hoopis toidust või toidulisanditest. Siin on loetelu D-vitamiini rikkastest toitudest, mille seast peaks mõnda iga päev sööma: õline kala, nagu lõhe, makrell ja tuunikala, piim, veisemaks, munakollased, seened ja hommikusöögihelbed.

Mõnedel inimestel, näiteks taimetoitlastel või vanematel täiskasvanutel võib olla raskusi piisava koguse D-vitamiini hankimisega, eriti talvel. Sellisel juhul võivad toidulisandid olla eriti kasulikud just vanematele täiskasvanutele, kuna nende nahk kaotab vananedes oma võime sünteesida D-vitamiini sama tõhusalt. Lisaks võivad tumedama nahaga inimesed vajada toidulisanditest täiendavat D-vitamiini, sest nende nahal võib olla raskem kasutada päikesevalgust D-vitamiini tootmiseks. Liiga palju D-vitamiini pole tervisele samuti ideaalne, seetõttu on kõige parem enne uute toidulisandite võtmist arsti või tervishoiutöötajaga rääkida ja järgida soovitatud koguseid.

Muud vitamiinid liigesevalu vastu

Liigesvalu on sageli põletiku tunnuseks. Kuigi toidu rollist liigesevalu vahendamisel on endiselt puudulik arusaam, ei tohiks inimesed tähelepanuta jätta dieedi ja konkreetsete toitainete mõju. Lisaks D-vitamiini kasutamisele on olemas ka teised toitained, mis võivad aidata liigesevalu leevendada. Nendeks on näiteks omega-3 polüküllastumata rasvhapped, kaltsium ja K-vitamiin.

Ka Vahemere dieedi järgimine võib aidata leevendada valu ja parandada füüsilist tervist. Lisaks võib liigeste valutamise vastu abi saada erksavärvilistest puuviljadest, köögiviljadest, pähklitest ja seemnetest. Samuti aitab antioksüdantide rikas dieet tugevdada üldist tervist ja vähendada oluliselt liigesehaigustega seotud riski.