HMB

Mis on HMB?

Hüdroksümetüülbutüraat ehk lühendina HMB on kemikaal, mis tekib siis, kui keha lagundab leutsiini. Leutsiin ise on aga aminohape ja üks valkude ehitusplokke. HMB-d kasutatakse kõige sagedamini lihaste ehitamiseks või lihaste jõu taandumise vältimiseks vanemate inimeste puhul. HMB on lühend sõnadest beeta-hüdroksü-beeta-metüülbutüraat ja see on populaarne toidulisand, mis on pälvinud tervise ja fitnessi kogukonnas suurt huvi oma potentsiaali tõttu aidata kaasa lihaste kasvule ja treeningule.

Filtrid
Komplektid
Hind
   
Kaubamärgid
Toidulisandi vorm

HMB toidulisandid on laialdaselt saadaval. Võid neid osta tervisepoodidest, toidulisandite kauplustest ja veebist. HMB on kasutamiseks saadaval mitmel kujul, sealhulgas HMB kapslid, HMB tabletid ja ka HMB pulber.

HMB kasutamise eelised

Uuringud on näidanud, et HMB tarvitamine võib olla seotud paljude eelistega, eriti keha koostise osas. Nende eeliste hulka kuuluvad suurenenud lihaste kasv ja vähenenud lihaste lagunemine. Kuigi mitmed uuringud on juba uurinud HMB mõju inimese organismile, on siiski tulevikus vaja täiendavaid HMB uuringuid, et täpsemalt  mõista selle mõju erinevate inimeste puhul. HMB kasutamine võib aidata teatud inimestel soodustada lihaste kasvu. Ettevõtted turustavad tavaliselt HMB-d kui toidulisandit, mis aitab kaasa lihaste kasvule. Selle valdkonna HMB uuringud näitavad aga erinevaid tulemusi, ega ole selles osas veel lõplikult veenvad. 

Vanemad uuringud, mis on tehtud 2000. aastate algusest ja varem, on leidnud, et HMB võib teatud inimeste puhul lihaste kasvatamisele kaasa aidata. Nendes uuringutes vaadeldi HMB mõju treenimata füüsisega isikute ja vanemate inimeste puhul. Need, kes aga kombineerisid HMB võtmist vastupidavustreeningu tegemisega, kogesid rohkem lihaskasvu kui need, kes tegid üksi vastupidavust arendavaid harjutusi.

HMB võib aidata vähendada lihaste tugevuse taandumist. Uuringud näitavad, et HMB aitab vähendada lihaste lagunemist tehes seda mitmel viisil rakkude sees, näiteks surudes alla geene ja ensüüme, mis soodustavad lihasvalkude lagunemist.

Uuringud on näidanud, et HMB võib parandada ka treeningutega kohanemist. See viitab pigem pikemaajalisele kui vahetule muutusele. Näiteks ühes uuringus, milles osales 16 eliitsõudjat, leiti, et 3 grammi HMB igapäevane võtmine suurendas märkimisväärselt aeroobset treeninguvõimet ja maksimaalset anaeroobset võimsust ning aitas vähendada keharasva. Anaeroobne võimsus viitab maksimaalsele võimsusele, mida sportlane suudab kõrge intensiivsusega treeningu ajal toota.

Kokkuvõtlikult võib öelda, et uuringud on seostanud HMB-d erinevate tervisega seotud eeliste saamisega, nagu treeningutega kohanemise soodustamine, lihaste kaotuse vähenemine, treeningutest parem taastumine ja palju muud. Samuti võib HMB toidulisandi kasutamine suurendada lihaste kasvu treenimata inimestel ja vanematel inimestel.

HMB kasutamine koos teiste toidulisanditega

On tehtud uuringuid, mille eesmärgiks on olnud tuvastada, kuidas HMB kombineerimine teiste toidulisanditega võib mõjutada sportlase treenimise võimet ja lihaste kasvu. HMB kasutamine võib olla eriti kasulik, kui võtad seda koos kreatiini, D-vitamiini või aminohapete arginiini ja glutamiiniga. Kuid need kombinatsioonid võivad siiski mõne inimese jaoks olla tõhusamad kui teise puhul ja sõltuvad seetõttu paljuski ka igast konkreetsest inimesest. Nagu iga toidulisandi puhul nii on ka enne HMB tarvitamisega alustamist oluline rääkida tervishoiutöötajaga, eriti kui sa võtad ravimeid või kui sul on mõni terviseprobleem.