Leutsiin

Mis on Leutsiin?

Leutsiin, mida nimetatakse ka L-Leutsiin on asendamatu aminohape, mis on lihaste sünteesi lahutamatu osa. Leutsiini struktuur sisaldab alfa-aminorühma, alfa-karboksüülhappe rühma ja kõrvalahela isobutüülrühma, muutes selle hargnenud ahelaga aminohappeks. Keha ise ei suuda toota hargnenud ahelaga aminohappeid ja neid tuleb saada toidust.

Filtrid
Komplektid
Hind
   
Kaubamärgid
Toidulisandi vorm

Leutsiin on sageli eelistatud muudele hargnenud ahelaga aminohapetele, kuna see laguneb ja imendub kiiremini, võimaldades kehal seda hõlpsamini kasutada. Kui enamik teisi aminohappeid muudetakse kehas glükoosiks, siis leutsiinist moodustunud atsetüül-CoA-d saab keha kasutada ketokehade valmistamiseks. 

Leutsiini leidub looduslikult paljudes toiduallikates ja selle lihaseid suurendava toime tõttu kasutatakse seda tavaliselt ka toidulisandina. Muude väidetavate eeliste hulka kuuluvad tõhustatud rasvakaotus, paranenud lihaste taastumine, parem füüsiline jõudlus, vähenenud lihaste kadu ja parem veresuhkru kontroll.

Leutsiin ehitab lihaseid

L-Leutsiin on kulturistide ja sportlaste seas populaarne toidulisand, kuna sellel on tugev mõju lihasmassi kasvatamisele. Kuna see on üks peamisi lihasünteesis osalevaid aminohappeid, võib see aidata käivitada lihaste ülesehitamise, et treeningut optimeerida. Erinevate valgurikaste toitude lisamine oma dieeti võib aidata maksimeerida leutsiini mõju, pakkudes lihaskasvu soodustamiseks kehale laia valikut aminohappeid ja olulisi toitaineid.

Leutsiin hoiab ära vanusega lihaste taandarengut

Vanemaks saades toimub kehas palju muutusi. Skeletilihaste järkjärguline taandareng on kõrge vanuse üks silmapaistvamaid tagajärgi. See seisund võib põhjustada nõrkust ja vähenenud vastupidavust, mis viib kehalise aktiivsuse vähenemiseni. Arvatakse, et leutsiin aitab aeglustada lihaste taandarengut et vähendada vananemise mõju.

Leutsiin soodustab lihaste taastumist

Krambid ja valulikud lihased on tüütud probleemid, millega paljud inimesed pärast jõusaalis käimist tihti silmitsi seisavad. Pärast eriti intensiivset treeningut võivad need lihasvalud mõnikord isegi olla piisavad selleks, et sind mõneks päevaks jõusaalist eemale hoida ja lükates edasi eesmärkide saavutamist. Uuringud on leidnud paljulubavaid tulemusi leutsiini võimaliku rolli kohta lihaste taastumisel.

Leutsiin stabiliseerib veresuhkrut

Hüperglükeemia ehk kõrge veresuhkur võib tervist kahjustada. Lühiajaliselt võib kõrge veresuhkur põhjustada selliseid sümptomeid nagu väsimus, tahtmatu kaalulangus ja suurenenud janu. Pikaajaliselt võib kõrgel veresuhkrul olla veelgi tõsisemad tagajärjed, sealhulgas neeruprobleemid ja suurem risk nahainfektsioonide tekkeks. Leutsiin aitab veresuhkru taset normaliseerida.

Riskid, kõrvalmõjud ja koostoimed

Toidus leiduva leutsiini tarbimine on ohutu ja kõrvaltoimete oht on minimaalne. Teisest küljest võib leutsiini sisaldavate toidulisandi võtmine suurendada leutsiini kõrvaltoimete riski, nagu krooniline väsimus ja koordinatsioonihäired. Enne leutsiini ehk L-Leutsiini sisaldavate toidulisandite tarbimist peaks kindlasti konsulteerima oma arstiga.