BCAA

Mis on BCAA?

BCAA on lihaste energiaallikaks ning see on üldnimetus aminohapete valiin, leutsiin ja isoleutsiin kohta, mida keha metaboliseerib ja mida kasutatakse kehas lihaste energiaallikana. BCAA-d nimetatakse hargnenud ahelaga aminohapeteks, kuna nende kolme aminohappe molekulaarstruktuur sisaldab erinevaid harusid. 

Filtrid
Komplektid
Hind
   
Kaubamärgid
Toidulisandi vorm
Kuva: 10 20 50 100

On leitud, et BCAA aminohapped on lihaste jaoks väga olulised, kuna neid leidub suures koguses lihaste poolt kasutatavas valgus. BCAA-d on edukalt kasutatud ka haiglatingimustes, et vältida või aeglustada lihaste kadu ja parandada maksahaiguse sümptomeid.

BCAA kasutamine ja võimalik BCAA mõju treeningu ajal

Hiljutised uuringud on näidanud, et aminohapetel, sealhulgas BCAA aminohapetel, on lisaks kehavalkude koostisosadele ka individuaalne füsioloogiline toime. Selle tulemusena on suurenenud nõudlus BCAA aminohapete toidulisandite järele, mida võiks intensiivselt treenides tarvitada. BCAA toidulisand on saadaval BCAA pulber, BCAA kapslid või BCAA tabletid kujul. Kui otsustate kasutada pulbriliste toodete, soovitame osta mugavad spordi joogipudelid, milles saate jooki segada - neid saab samuti osta MrBiceps.ee veebipoest.

Siiani ei ole siiski avaldatud peaaegu ühtegi uuringut, mis näitaks aminohapete positiivset mõju treenimisvõimele endale. BCAA mõju treeningutele on aga uuritud ja on olemas andmed, et see on efektiivne pikamaa- ja intensiivse jõutreeningu ajal.

BCAA kasutamine võib parandada inimeste tervist, kellel on tsirroos või muu krooniline haigus, mille puhul maks ei tööta korralikult. Hinnanguliselt areneb 50% tsirroosiga inimestest hepaatiline entsefalopaatia, mis tekib siis, kui maks ei suuda verest piisavalt toksiine eemaldada. BCAA kasutamine võib olla kasulik just selle haiguse all kannatavatele inimestele.

BCAA tarbimine enne jõutreeninguga alustamist

Jõutreening on vastupidavuse (anaeroobne) treening, mis annab lihastele suure koormuse. Kui treening on piisavalt intensiivne, koguneb piimhape süsivesikute ainevahetusest tulenevalt lihastesse, mistõttu treeningute sooritus langeb.

Lihaste jõutreeningu tõhusaks läbiviimiseks on enne treeningu alustamist võimalus tarbida aminohapet BCAA-d. Kasutades BCAA-d lihaste energiaallikana on võimalik neid treeninguga tõhusamalt üles ehitada. Et vältida lihaste valu järgmisel päeval, võiks võtta BCAA-d 30 minutit enne intensiivse treeninguga alustamist. Suhkru (süsivesikute) kasutamise pärssimisel tänu BCAA kasutamisele, pärsitakse sellega ka lihastesse piimhappe tootmist.

BCAA-rikkad toidud

BCAA-d leidub toiduainetes ja täisvalgu toidulisandites. BCAA saamine täisväärtuslikest valguallikatest on kasulikum, kuna need sisaldavad kõiki asendamatuid aminohappeid. Õnneks leidub BCAA-d rohkesti paljudes toiduainetes. See muudab BCAA toidulisandid enamiku jaoks, kes ei tegele intensiivsete treeningutega, vähe vajalikuks, eriti kui tarbida oma dieedis juba piisavalt valku. Valgurikaste toitude tarbimine annab kehale ka muid olulisi toitaineid, mida BCAA toidulisandites napib.

BCAA kasutamine täiendava energiaallikana

Sinu keha vajab jõusaalis treenimiseks palju energiat ja mõnikord võid tunda end energiast tühjana. Lisaks sellele, et BCAA toidulisandid aitavad sul lihaseid üles ehitada, aitavad BCAA toidulisandid anda sinu kehale vajalikku energiat ja suurendada vastupidavust, et jõuaksid hõlpsalt treenida ja püsida kogu päeva energilisena. Seega üldise vastupidavuse suurendamiseks võid samuti võtta BCAA tablette.

Lisaks BCAA-dele pakub MrBiceps.ee ka teisi tooteid, nagu EAA-d, HMB, glutamiin, tauriin, leutsiin, beeta-alaniin, L-tsitrulliin, inosiin, arginiin ja palju muud.