CLA toidulisand

Mis on CLA (konjugeeritud linoolhape)?

Linoolhape on kõige levinum oomega-6 rasvhape, mida leidub suurtes kogustes taimeõlides, kuid väiksemates kogustes ka erinevates teistes toiduainetes. "Konjugeeritud" eesliide on seotud rasvhappe molekuli kaksiksidemete paigutusega. CLA-l on 28 erinevat vormi. Nende vormide erinevus seisneb selles, et nende kaksiksidemed on paigutatud mitmel viisil. CLA on põhiliselt polüküllastumata oomega-6 rasvhapete tüüp. Teisisõnu, see on tehniliselt transrasv, kuid loomulik transrasv, mida leidub paljudes tervislikes toitudes. Need on suurepärased ja vajalikud tooted nii meestele kui ka naistele.

Filtrid
Komplektid
Hind
   
Kaubamärgid
Toidulisandi vorm

CLA on veiselihas ja piimatoodetes – eriti rohumaadel toidetud loomade puhul

CLA peamised allikad on mäletsejaliste, näiteks lehmade, kitsede ja lammaste liha ja piim. CLA üldkogus nendes toitudes varieerub suuresti sõltuvalt sellest, mida loomad sõid. Näiteks rohumaa lehmade veiselihas ja piimatoodetes on CLA sisaldus 300-500% kõrgem kui teraviljaga toidetud lehmadel. Enamik inimesi tarbivad juba toiduga CLA-d. Pea siiski meeles, et CLA toidulisand ei anna CLA-d looduslikest toiduainetest, vaid taimeõlides leiduva linoolhappe keemilise muutmise teel.

Mis on CLA tarbimise eelised tervisele?

Paljud pikaajalised vaatlusuuringud on hinnanud haigusriske inimestel, kes tarbivad suuremas koguses CLA-d võrreldes nendega, kes seda ei tee. Eelkõige on inimestel, kes saavad toidust palju CLA-d, väiksem risk haigestuda erinevatesse haigustesse, sealhulgas II tüüpi diabeeti ja vähki. Lisaks näitavad uuringud riikides, kus lehmad söövad peamiselt rohtu, et inimestel, kelle kehas on kõige rohkem CLA-d, on väiksem südame-veresoonkonna haiguste risk. Seda väiksemat riski võivad aga põhjustada ka muud rohusöödaga loomsete saaduste kasutamise eelised.

Muidugi on rohuga toidetud veiseliha ja piimatooted tervislikud ka mitmel muul põhjusel. Mõned uuringud näitavad, et CLA võib inimestel põhjustada märkimisväärset rasvakaotust. Samuti võib see parandada keha koostist, vähendades keharasva ja suurendades lihasmassi.

CLA toidulisandite kasutamine

Tõendid näitavad, et väikese koguse loodusliku CLA saamine toidust on kasulik. Mõned inimuuringud, milles kasutati mõistlikke annuseid, näitavad siiski, et CLA toidulisandid võivad põhjustada mitmeid kergeid või mõõdukaid kõrvaltoimeid, sealhulgas kõhulahtisust, insuliini resistentsust ja oksüdatiivset stressi. Seega ehkki see ei põhjusta tõsiseid kõrvaltoimeid annustes kuni 6 grammi päevas peaks olema ettevaatlik CLA-d sisaldavate toidulisandite pikaajalise tarvitamise puhul.

MrBiceps.ee poes saate osta mitte ainult CLA-d, vaid ka teisi tooteid, nagu kroomi tabletid, L-karnitiin ja teised rasvapõletid.