L-karnitiin

Mis on L-karnitiin?

L karnitiin on kemikaal, mida toodetakse inimese ajus, maksas ja neerudes. See aitab kehal muuta rasva energiaks. L-karnitiin mõju on oluline südame- ja ajutegevuse, lihaste liikumise ja paljude muude protsesside jaoks. Keha suudab L-karnitiini muundada teisteks kemikaalideks, milleks on atsetüül-L-karnitiin ja propionüül-L-karnitiin. Atsetüül L karnitiin: seda nimetatakse sageli ka ALCAR-iks, see on sinu aju jaoks kõige tõhusam karnitiini vorm. Uuringud näitavad, et see võib olla kasulik neurodegeneratiivsete haigustega inimestele.

Filtrid
Komplektid
Hind
   
Kaubamärgid
Toidulisandi vorm
Kuva: 10 20 50 100

L-karnitiin kapslid on mõeldud L-karnitiini taseme tõstmiseks inimestel, kelle loomulik L-karnitiini tase on liiga madal. Mõned inimesed kasutavad L-karnitiini ka südame- ja veresoontehaiguste, tõsiste neeruhaiguste ja paljude muude haigusseisundite korral. L-karnitiin müük on kapslite, tablettide ja pulbri kujul ja L-karnitiin toodete hind varieerub vahemikus 10 kuni 30 eurot.

Kas L-karnitiin aitab kaalust alla võtta?

Teoreetiliselt on L-karnitiini kasutamine kaalu langetava lisandina mõistlik. Kuna L-karnitiin aitab viia sinu rakkudesse rohkem rasvhappeid, et neid energia saamiseks põletada, võib arvata, et see suurendab ka sinu keha võimet põletada rasva ja kaotada kaalu. 

Karnitiini tarbimine kaalu langetamise eesmärgil on arvatavasti üks ohutumaid kaalulangetamise viise, sest sellel aminohappel ei ole erilisi kõrvaltoimeid. Tänu karnitiinile põletab organism aktiivsemalt rasvasid, seda nii energiataseme tõstmiseks kui ka rakusisese arengu ja kasvu toetamiseks.

L-karnitiini kasulikkuse kinnitamiseks noorema ja aktiivsema elanikkonna puhul on vaja rohkem uuringuid. Seega kuigi see võib aidata ülekaalulistel inimestel või vanematel täiskasvanutel kaalust alla võtta, peab selleks esmalt olema paigas ka põhjalik dieet ja treeningrežiim. Selge on see, et igasugused aeroobsed treeningud suurendavad karnitiini tarbimisest saadavat toimet. Seetõttu on soovitav L-karnitiini võtta enne kardiotreeningut.

L-karnitiini kasulik mõju ajufunktsioonile

L-karnitiin võib soodustada aju funktsiooni. Mõned loomkatsed näitavad, et L-karnitiini atsetüülvorm atsetüül-L-karnitiin võib aidata ennetada vanusega seotud vaimset taandarengut ja parandada õppimisvõimet. Inimuuringud näitavad, et atsetüül-L-karnitiini igapäevane võtmine aitab peatada Alzheimeri tõve ja teiste ajuhaigustega seotud ajufunktsioonide langust.

Teatud juhtudel võib see vorm isegi kaitsta inimese aju rakukahjustuste eest, kuid tervete inimeste pikaajalise kasu kohta on hetkel vaja veel rohkem uuringuid.

Kes võiksid L-karnitiini kasutada?

Sinu L-karnitiini taset organismis mõjutab see, kui palju sa sööd ja kui palju sinu keha seda ainet ise toodab. Sel põhjusel on L-karnitiini tase taimetoitlastel ja veganitel sageli madalam, kuna nad piiravad või väldivad loomseid tooteid. Seetõttu võiksid taimetoitlased ja veganid kaaluda L-karnitiini toidulisandeid. Ükski uuring ei ole aga konkreetselt kinnitanud karnitiini lisandite kasulikkust nendes konkreetsetes populatsioonides.

Vanemad täiskasvanud võivad kasu saada ka L-karnitiini toidulisanditest. Uuringud näitavad, et selle aine tase organismis kipub vananedes langema. Ühes uuringus vähendas 2 grammi L-karnitiini tarbimine päevas vanemate täiskasvanute puhul väsimust ja suurendas lihaste funktsiooni. On olemas ka uuringud, mis näitavad, et atsetüül-L-karnitiin võib samuti aidata parandada aju tervist ja vananedes ergutada aju funktsioneerimist.

L-karnitiini vaeguse risk organismis on suurem neil, kellel on olnud sellised haigused nagu tsirroos ja neeruhaigus ja ka nemad võiksid selle aine kasutamist kaaluda. Nagu iga toidulisandi puhul peaksid enne L-karnitiini võtmist rääkima sellest oma arstiga.

MrBiceps.ee poes saate osta mitte ainult L-karnitiini, vaid ka teisi rasvapõletamise tooteid, nagu kroomi tabletid, CLA ja teised rasvapõletajad.